چرا باید اهدافمان را تعیین کنیم؟

اگر ندانید دنبال چه هستید، مطمئن باشید به آن نمی‌رسید.

شما فقط چیزهایی را می‌بینید، تجربه می‌کنید و به دست می‌آورید که در جست‌وجوی‌شان هستید. اگر ندانید دنبال چه هستید، مطمئن باشید به آن نمی‌رسید. ما به‌طور ذاتی مخلوقاتی جست‌وجو کننده‌ی هدف هستیم. مغز ما همیشه در تلاش است تا جهان بیرونی را با آنچه در جهان درونی‌مان می‌بینیم و انتظار داریم، تطبیق دهد؛ بنابراین، وقتی به مغزتان دستور می‌دهید در جست‌وجوی چیزهایی باشد که خواهانشان هستید، شروع به دیدن آن‌ها می‌کنید. درواقع، مقصود آرزوهای شما احتمالاً همیشه در اطرافتان وجود داشته، اما ذهن و چشمتان برای دیدن آن باز نبوده است.

این همان شیوه‌ای ست که قانون جاذبه طبق آن عمل می‌کند. قانون جاذبه، یک جادوی مرموز درونی که به نظر می‌رسد، نیست، بلکه بسیار ساده‌تر و عملی‌تر از آن است.

ما هرروز با میلیاردها محرک حسی (سمعی، بصری و فیزیکی) از اطلاعات بمباران می‌شویم. برای این‌که خودمان را از دیوانه شدن حفظ کنیم، ۹/۹۹ درصد از آن‌ها را نادیده می‌گیریم و فقط آن‌هایی را واقعاً می‌بینیم، می‌شنویم و تجربه می‌کنیم که ذهنمان روی آن‌ها تمرکز می‌کند. به همین خاطر است که وقتی به چیزی «فکر» می‌کنید، به نظر می‌رسد آن را به‌طور معجزه‌آسایی به زندگی‌تان فرامی‌خوانید. درواقع، شما الآن فقط چیزی را می‌بینید که از قبل در آنجا وجود داشته است. شما واقعاً آن را به زندگی‌تان جذب می‌کنید. آن‌ها از قبل در آنجا و در دسترس شما بوده‌اند و شما فقط افکارتان را متمرکز کردید و ذهنتان را برای دیدن آن‌ها هدایت کردید.

درست است؟ این موضوع اصلاً اسرارآمیز و مبهم نیست؛ درواقع، کاملاً منطقی ست. حالا، با این درک جدید، هر چیزی که ذهنتان به آن فکر می‌کند و همه‌ی فکرهای اتفاقی در میان آن ۹/۹۹ درصد فضای باقی‌مانده، همانی ست که ذهنتان روی آن تمرکز خواهد کرد.

این‌یک مثال پیش‌پاافتاده است (چون خیلی بدیهی و درست است!): موقع خرید یک ماشین جدید، ناگهان آن مدل را همه‌جا می‌بینید، درست است؟ به نظر می‌رسد که هزاران دستگاه از آن در خیابان‌ها تردد می‌کنند؛ درحالی‌که دیروز آنجا نبودند. ولی آیا این موضوع واقعیت دارد؟ البته که نه. آن‌ها در تمام مدت همان‌جا بودند، ولی شما به آن‌ها توجه نمی‌کردید؛ بنابراین، آن‌ها واقعاً برای شما وجود نداشتند تا وقتی توجهتان را به آن‌ها معطوف کردید.

وقتی اهدافتان را تعیین می‌کنید، چیزی جدید را برای جست‌وجو و تمرکز به مغزتان می‌دهید. این موضوع شبیه این است که به ذهنتان چشم‌اندازهای جدیدی می‌دهید تا از طریق آن‌ها همه‌ی مردم، رویدادها، مکالمات، منابع، ایده‌ها و خلاقیتی که شمارا احاطه کرده است، ببینید. با این دید جدید (برنامه‌ی درونی) ذهنتان شروع می‌کند به تطبیق دادن محیط خارج با آن چیزی که از درون خیلی خواهانش هستید؛ یعنی هدفتان. به همین سادگی ست. بعدازاین که آشکارا هدفتان را تعیین کردید، در این‌که چگونه جهان را تجربه می‌کنید و ایده‌ها، فرصت‌ها و دیگران را به زندگی‌تان فرامی‌خوانید، تفاوتی عمیق به وجود می‌آید.

فشنگهایی بدون باروت!

دریکی از مصاحبه‌هایم با برایان تریسی، او این موضوع را این‌طور توضیح داد: «انسان‌های موفق، اهداف خیلی صریح و شفافی دارند. آن‌ها می‌دانند کیست‌اند و دنبال چیست‌اند. آن‌ها اهدافشان را می‌نویسند و برای به دست آوردنشان برنامه‌ریزی می‌کنند. آدم‌های ناموفق، اهدافشان را مثل تیله‌ای که در یک قوطی سرگردان است، در سرشان حمل می‌کنند؛ ما می‌گوییم هدفی که روی کاغذ نوشته‌نشده است، صرفاً یک خیال محض است. همه، خیال‌هایی در سردارند؛ ولی آن خیال‌ها مثل فشنگ‌هایی بدون باروت هستند. بدون هدف‌های مکتوب، آدم‌ها تیرشان به سنگ می‌خورد و همین موضوع، نقطه‌ی شروع برای رسیدن به اهدافتان است.»

پیشنهاد می‌کنم همین امروز وقت بگذارید و فهرستی از مهم‌ترین اهدافتان را بنویسید. توصیه می‌کنم در همه‌ی جنبه‌های زندگی‌تان و نه‌فقط جنبه‌ی کسب‌وکار یا مالی، اهدافی را در نظر بگیرید. از تمرکز کردن روی فقط یکی از جنبه‌های زندگی‌تان طوری که دیگر جنبه‌ها را نادیده بگیرید، بر حذر باشید، چون بهای سنگینی را برای این کارخواهید پرداخت به سمت موفقیت کامل در تمام جنبه‌های زندگی قدم بردارید و به تعادل در آن جنبه‌های زندگی برسید که برایتان مهم هستند؛ جنبه‌هایی مثل کسب‌وکار، مسائل مالی، سلامتی، رفاه و خوشبختی، معنویت، خانواده و روابط خانوادگی و شیوه‌ی زندگی.

یادداشتی از : دارن هاردی

منبع : سایت زندگی ناب

[apss-count network=’facebook’]

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *