چگونه ولخرجی نکنیم

«ولخرجی»، بیشتر مشکلات مالی ازاینجا شروع می‌شود. از خرید چیزهای کوچک و به‌ظاهر بی‌اهمیت. آیا می‌دانید ریشه ولخرجی شما در نوع و دیدتان نسبت به «خریدهایتان» نهفته است؟

دام «ولخرجی»، موضوع تازه‌ای نیست، اما به نظر من موضوع فراموش‌شده ایست. بسیاری از ما فراموش کرده‌ایم همان‌قدر که می‌توانیم ولخرج باشیم، همان‌قدر هم می‌توانیم «پس‌انداز» کنیم. بیشتر مردم به دنبال انجام کارهایی‌اند که به‌واسطه آن بتوانند درآمد خود را افزایش دهند. آن‌ها اندر در این موضوع غرق‌شده‌اند که حتی به «ولخرجی» های خود فکر نمی‌کنند چه برسد بخواهند بر آن غلبه کنند.

من بسیار خوشحالم شما جز این افراد نیستید و دلیلش هم خواندن این مقاله است. به شما تبریک می‌گویم.

اگر ولخرجی آزارتان می‌دهد یا اگر می‌خواهید برای دستیابی به هدفی خاص پول پس‌انداز کنید یا از شر بدهی‌ها خلاص شوید باید یاد بگیرید مقتصدانه پول‌خرج‌کنید. مقتصد بودن به معنای چشم‌پوشی از لذت‌های درست دنیا نیست. ما فقط می‌خواهیم در استفاده از پولی که به‌زحمت به دست می‌آوریم، صرفه‌جو باشیم. موارد «ولخرجی» خود را بشناسیم و جای «ولخرجی» را با «پس‌انداز» عوض کنیم. «پس‌انداز» خود را سرمایه‌گذاری کنیم تا بتوانیم شادتر زندگی کنیم و دغدغه‌ای برای آینده خود نداشته باشیم. در حقیقت ما می‌خواهیم برداشتن شادی‌های زودگذر و موقتی خود غلبه کنیم تا بتوانیم یک زندگی دائمی شاد را در آینده‌ای نزدیک تجربه کنیم.

اول: هدفمند خرید کنید!

آیا تابه‌حال برایتان پیش نیامده که از یک فروشگاه جنسی را خریده‌اید و بعدازاین کار پشیمان شده‌اید؟ اشکال کارتان اینجاست که هدفمند خرید نمی‌کنید. بارها این را شنیده‌ایم که داشتن هدف اولین قدم در مسیر موفقیت هر کاری ست. اگر هدفی مشخص نداشته باشید، قربانی اوضاع شرایط می‌شوید. اگر دقیقا ندانید قرار است چه اجناسی بخرید، قربانی وسوسه‌های خود می‌شوید و درنتیجه کالاهای غیرضروری زیادی خواهید خرید.

در ادامه چندراه کار برای غلبه بر این‌جور وسوسه‌ها ارائه می‌دهم.

کار عملی اول:

 برای تهیه تمام مایحتاجتان (از خرید مایحتاج روزانه گرفته تا لباس) هدفمند عمل کنید.

قبل از اینکه برای خرید از منزلتان خارج شوید، ۱۰ دقیقه وقت بگذارید و لیست کاملی از اجناس موردنیازتان تهیه کنید. اولویت‌های خود را مشخص کنید. برای چیزهایی که برایتان اهمیت بیشتری دارند، پول‌خرج‌کنید و به سایر موارد «نه» بگویید.

از روی لیست خرید کنید تا با دیدن اجناس فریبنده‌ای که در فهرستتان نیست، وسوسه نشوید.

کار عملی دوم:

یک روز در هفته یا یک روز در ماه را برای خرید انتخاب کنید. روزهای خرید کردن را محدود کنید. این کار تاثیر زیادی برای غلبه بر وسوسه خریدهای اضافه خرید دارد.

کار عملی سوم:

کل پول ماهیانه‌ای را که برای خرید مایحتاج روزانه کنار گذاشته‌اید را یک‌دفعه با خودم نبرید، چراکه ممکن است بدون اراده وسوسه شوید و همه پول را خرج کنم. اگر همه پول را خرج نکنید بی‌شک مقدار قابل‌توجهی از آن را خرج خواهید کرد.

در عوض، از ابتدا تصمیم بگیرید چقدر باید خرج کنید و میزان خرید خود را به همین‌قدر پول محدود کنید.

به خاطر بسپارید

از همراه داشتن پول نقد زیاد پرهیز کنید. به خاطر بسپارید هرچقدر پول نقد بیشتری داشته باشید، بیشتر برای خرج کردن آن وسوسه می‌شوید.

دوم: قبل از خریدن کالای بالاتر از ۵۰ هزار تومان، به‌اندازه کافی بررسی کنید!

بله درست شنیدید. این کار واقعا ارزشمند است. کافی است یک‌بار این کار را انجام دهید تا از نتایج آن شگفت‌زده شوید.

کار عملی چهارم:

قبل از خرید هر کالایی که بیشتر از ۵۰ هزار تومان قیمت دارد، اندکی صبر کنید و از خودتان بپرسید:  آیا این چیزی است که من واقعا می‌خواهیم؟ آیا واقعا به آن نیاز دارم؟ اگر خیلی به آن نیاز نداشتید و پولتان محدود بود این بار آن را نخرید.

اگر به این نتیجه رسیدید که به آن کالا نیاز دارید، قیمت‌ها را در چند مغازه یا چند سایت فروشگاهی مربوط بررسی کنید و مناسب‌ترین محل را برای خرید انتخاب کنید.

سوم: از دام بیرون «ولخرجی های روزانه» بیایید!

از امروز به بعد به مدت یک هفته هر مقدار پولی را که در طی شبانه‌روز هزینه می‌کنید، یادداشت کنید، مهم نیست که مبلغ این هزینه‌ها چقدر است. فقط یادداشت کنید. این کار سبب می‌شود که ببینید در کدام موارد پولتان خرج می‌شود. در پایان هفته بررسی کنید: کدام خریدها غیرضروری بود؟ چقدر ولخرجی کرده‌اید؟ در مسیر رفت‌وآمدتان چقدر می‌توانستید هزینه‌ها را کاهش دهید؟ (از امروز هفته خود را شروع کنید!)

از هفته دوم به بعد سعی کنید این ولخرجی‌ها را اصلاح کنید. دست‌کم به مدت یک ماه به این کار ادامه دهید. قول می‌دهم از نتایج به‌دست‌آمده شگفت‌زده خواهید شد.

منبع: سایت زندگی ناب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *