داشتن هدف به‌عنوان نقطه کانونی شما محسوب می‌شود. در واقع شما به انگیزه نیاز دارید تا به هدف مورد نظرتان برسید. هدف چیزی است که می تونید به‌روشنی آن را تعریف کنید، چیزی است که می‌توانید درزمانی مشخص و با انجام پاره‌ای از کارهای معین و به ترتیبی معلوم به آن نائل شوید.

تمام افراد فوق موفق دنیا برای خود یک هدف بزرگ تعریف می‌کنند و به آن هدف به چشم مبارزه‌ای سخت نگاه می‌کنند. اگر مبارزه بزرگی در زندگی تعریف نکنید، امکان ندارد به موفقیت‌های بزرگ برسید. درواقع تعریف یک مبارزه بزرگ و چالش‌برانگیز است که باعث می‌شود در زندگی همواره روبه‌جلو حرکت کنیم. 

این مبارزه همان هدف بلندمدت شماست. هدفی که از ارزش‌های اصولی و والایتان در زندگی نشأت می‌گیرد. بعضی آن را چشم‌انداز بلندمدت می‌خوانند. چشم‌اندازی از کیفیت کلی تمام حوزه‌های اصلی زندگی که به موفقیت بزرگ و درنتیجه رضایت شما منجر می‌شود.

از تمرین «نوشتن اکتشافی» استفاده کنید!

استفان کاوی می نویسد: ممکن است ما بسیار پرمشغله باشیم، ممکن است کار آیی ما عالی باشد اما زمانی به معنای واقعی عملکردی مؤثر خواهیم داشت که تصویر کلی هدفمان را در ابتدای مسیرمان در نظر داشته باشیم. 

                                                                                                                                            بی‌شک راه‌های متعددی برای نوشتن اهداف وجود دارد.یکی از راه‌های مؤثر تکمیل تمرین«نوشتن اکتشافی» است.محوریت این تمرین شناخت دو چیز است:

اول:نقاط قوت و توانایی‌هایتان  دوم: شناخت ارزش‌هایتان

در ابتدا روی کارهای مهمی که روی زندگی‌تان بیشترین تأثیر رادارند بی اندیشید. در واقع بی اندیشید چه‌کارهای بزرگ و کوچکی باید انجام دهید تا به زندگی ایده آلتان برسید؟ به این فکر کنید که بیشترین علاقه و توانمندی شما در انجام چه‌کاری است؟

 انگیزه‌تان برای موفق شدن در زندگی چیست؟بزرگ‌ترین ارزش‌های زندگی‌تان چیست؟همچنین موانعی که بر سر راهتان هستند را تشخیص دهید.

افرادی که درراه رسیدن به اهدافتان می‌توانند به شما کمک کنند را شناسایی کنید. تمام این موارد را بنویسید. پس از تهیه این فهرست،به‌صورت هدفمند واضح آن را سازمان‌دهی کنید تا تصویر کلی هدفتان را مقابل خود ببینید.

 در این بخش شناخت توانائی‌ها نیروی درونتان بسیار ضروری است. نیروی درون هر فرد کاتالیز نامحسوسی است که به او کمک می‌کند تابتواند بر شرایط نامساعد محیطی یا ناملایمات زندگی غلبه کند.

این نیرو در تمام انسان‌ها وجود دارد. چیزی است که اگر حتی همه‌چیزتان را از دست بدهید، برایتان باقی می‌ماند. نیروی محرکی است که به شما کمک می‌کند تا به اهدافتان برسید. به شما انرژی می‌دهد تاکارهای خارق‌العاده انجام دهید. پس پی بردن به نیروی درون و بهره بردن از آن امری واجب است.

جان کنگ نگوین، مدیر شرکت «رهبری فانوس» دریایی عنوان می‌دارد: «قدم اول برای کشف نیروهای درونتان این است که رسالت (هدف) خود را مکتوب کنید. رسالت شما هدف اصلی و بزرگ شما و دلیل بودن شماست.در حقیقت رسالتتان ارزش‌ها و دلیل بودن شمارا تعریف می‌کند و بستری برای خلق نیروهای درونتان به وجود می‌آورد.

اگر به نیروی قدرتمند درونتان دسترسی نداشته باشید، انتخاب‌هایتان بر اساس همان چیزی خواهد بود که جلوی چشم شماست. واکنشتان نسبت به هر چیزی که برایتان ضرورت بیشتری دارد، قوی‌تر است. همین‌طور انگیزش لحظه‌ای، احساسات و حالات روحی‌تان. احساس ناامیدی می‌کنید زیرا انتخاب‌هایتان را محدود است بیشتر اوقات تحت‌فشار دیگران هستید.

درحالی‌که نیروی درونتان  می‌تواند شمارا از  موانعی مانند ترس ، تردید و دلسردی عبور دهد و به موفقیت برساند. اگر به این نیروی قوی مجال رشد دهید، درون و بیرونتان را زیرورو می‌کند. همچنین فرصت‌های بیشتری برای مولد بودن در اختیارتان قرار می‌دهد.

نیروی درون از دو عنصر اساسی نشات می‌گیرد:

  1. ارزش‌های اساسی، که مانند قطب‌نما تحت هر شرایطی شمارا هدایت می‌کند.
  2. اهداف اصلی، که عصاره انگیزه‌های شما برای بودن است. مانند معلم‌ها؛ که هدف اصلی آن‌ها تعلیم است.

منبع: سایت زندگی ناب

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *