در تلاش برای تحقق این هدف چقدر احساس راحتی می‌کنم؟ این هدف تا چه اندازه درون محدوده آسایش و راحتی من قرار دارد؟

می‌توانید پاسخ خود را از میان موارد زیر انتخاب کنید:

  • کاملا در محدوده آسایش و راحتی‌ام قرار دارد. (نگران نباش، من می‌توانم این کار را با چشمان بسته هم انجام دهم.)
  • تقریبا در محدوده آسایش و راحتی‌ام قرار دارد. (من بیدارم اما آن‌طور که باید هیجان‌زده نیستم.)
  • کمی از محدوده آسایش و راحتی‌ام بیرون است. (کمی احساس هیجان و اضطراب می‌کنم.)
  • خارج از محدوده آسایش و راحتی‌ام قرار دارد. (کاملا هشیارم و آرام و قرار ندارم.)
  • آن‌قدر از محدوده آسایش و راحتی‌ام فاصله دارد که گیج شده‌ام و نمی‌دانم باید چه کنم (آن‌قدر وحشت دارم که حتی فکرش را هم نمی‌کنید.)

در پاسخ به این سؤال، قضاوت شخصی‌تان اهمیت بسیار دارد اما بیشتر اهداف مؤثر، تقریبا در محدوده گزینه ۴ هستند. گزینه‌های ۱ و ۲ خیلی آسان و گزینه ۵ خیلی سخت است اما گزینه ۳ تقریبا به ایده آل نزدیک و گزینه ۴ خود ایده آل است.

اگر هدفتان آن‌قدر آسان باشد که مطمئن باشید با توانایی‌هایتان می‌توانید به آن برسید، پس هدفتان نمی‌تواند زیاد مهم باشد. اما اگر هدفتان آن‌قدر مهم باشد که تا پایان عمر آن را فراموش نکنید احساس اضطراب و هیجان می‌کنید.

اگر برای پاسخ به سؤال مطرح‌شده، گزینه ۱ یا ۲ را انتخاب کرده باشید، نشان می‌دهد که باید هدفتان را سخت‌تر کنید. اگر پاسخ گزینه ۵ است، باید هدفتان را ۲۰ درصد آسان‌تر کنید. اگر توانسته باشید به سؤال اول، پاسخ مناسب بدهید، برای پاسخ دوم با مشکل خاصی روبرو نیستید. درنتیجه لازم نیست در میزان سختی هدفتان، تغییر خاصی به وجود آورید.

هدف از این تمرین، رسیدن به‌سختی ایده آل و مطلوب است زیرا هنگامی‌که هدفتان خیلی آسان باشد، حتی با تحقق آن، تغییر مهمی در زندگی‌تان به وجود نمی‌آید، پس از مدتی خسته می‌شوید و نتایج آن برایتان اهمیتی ندارد. از طرفی اگر بیش‌ازحد سخت باشد، غیرممکن به نظر می‌رسد و انگیزه و اشتیاقتان را از بین می‌برد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *