پاسخ سوال هشتم

سوال: در اطرافم، افرادی (همسر، همکار یا دوستانی) وجود دارند که «ذهنیت منفی» دارند، چگونه با آن‌ها کنار بیایم؟

پاسخ:

وقتی آموزش‌های قانون جذب را دنبال می‌کنید یا تمرینات آن را انجام می‌دهید ممکن است افراد منفی با شما برخورد کنند (طبق تجربه خودم، شاید چیزی ست که همه ما با آن روبرو می‌شویم) شما دارید رشد می‌کنید و انگار نیرویی از جانب کائنات می‌خواهد شمارا به پایین بکشد تا ببیند که چقدر «ثابت‌قدم» هستید.

به‌هرحال دیگران (همسر، فرزند، رئیس یا دوستان) بر روی ذهن ما تاثیر می‌گذارند و این تاثیر بسیار قدرتمند است.

یکی از مهارت‌های کلیدی که باید یاد بگیریم (خصوصا وقتی مبتدی هستیم)، این است که: اجازه ندهیم ایده‌ها، حرف‌ها و رفتار دیگران، (به‌ویژه افرادی که بیشتر دوستشان داریم)، توانایی ما را برای ساختن و حفظ «احساس خوب» کاهش دهند.

 

ذهنیت جدید اول:

 باید درک کنید؛ اگر به آن‌ها توجه کنید و یا روی حرف‌هایشان، شکایات آزاردهنده، غر زدن، احساس قربانی بودن درونشان تمرکز کنید، ذهن و به دنبال آن احساسات شما تحت تاثیر قرار می‌گیرند و نمی‌توانید کارهای لازم برای همسویی خود را انجام دهید.

شما ابتدای راه هستید. این مرحله ذهنیت و رفتار درست خود را می‌طلبد.

 

ذهنیت جدید دوم:

افکار، ایده‌ها و الگوهای ذهنی منفی دیگران هیچ تاثیری بر روند جذب شما ندارد مگر اینکه روی آن افکار و ایده‌ها تمرکز کنید، آنگاه آن‌ها الگوهای ذهنی شما می‌شوند و تاثیر منفی‌اش را خواهند گذاشت.

قوانین کائنات برای موفقیت و خوشبختی شما، یکپارچه، نیرومند، قابل‌فهم و قابل به کار بردن است.

وقتی درونتان از تعادل برخوردار است و متوجه مبدأ انرژی هستید و باوجود درونی خود ارتباط برقرار کرده‌اید، هیچ‌کس قدرت این را ندارد که شمارا از چیزهای خوبی که می‌خواهید محروم کند مگر اینکه شما با تمرکز روی آن، اجازه این کار را بدهید.

 

ذهنیت جدید سوم:

برخوردن با این افراد به شما کمک می‌کند تا درباره آن چیزهایی که می‌خواهید به شفافیت و وضوح برسید. حتی اگر نتوانید تشخیص دهید چه چیزی‌هایی می‌خواهید، قطعاً همیشه می‌خواهید احساس خوبی داشته باشید. پس باید بر روی خواسته‌ی خود «تمرکز» کنید.

 اگر روی افکار، ایده‌ها و الگوهای ذهنی منفی آن‌ها تمرکز کنید، نیروی خلاقیت خود را از بین برده‌اید. همچنین با این کار، بر سر راه اهداف خود مانع‌تراشی می‌کنید و نیروی مخالف آن‌ها را فعال می‌کنید (به همین دلیل این مواقع احساسات منفی را تجربه می‌کنید)

اگر تمرکزتان را از روی افکار، ایده‌ها و الگوهای ذهنی منفی آن‌ها بردارید، قدرت خلاقیت و جذبتان فوق‌العاده بیشتر می‌شود.

 

ذهنیت جدید چهارم:

شما خالق تجربیات زندگی‌تان هستید. باید این تجربیات را به‌عمد بیافرینید. البته اگر می‌خواهید یک زندگی شاد و لذت‌بخش را تجربه کنید!

اگر فردی به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم به شما گفت: نمی‌توانید، موفق نمی‌شوید، تو کجا و کسب‌وکار شخصی کجا!

گوش ندهید. اگر می‌توانید از این افراد فاصله بگیرید و اگر امکانش نیست روی حرف‌هایشان تمرکز نکنید. با لبخندی از کنار گفته‌هایشان عبور کنید. سرتان به کار خودتان باشد.

 

به خاطر بسپارید!

 هیچ‌وقت مجبور نیستید عقاید دیگران را بپذیرید. خصوصا دیگرانی که دستاورد چندانی در زندگی ندارند!

همین‌طور درک کنید؛ دور شدن از این افراد یا کنار گذاشتن آن‌ها چندان ضروری نیست. البته اگر بتوانید، شاید کار خوبی به نظر برسد؛ اما طبیعتا در زندگی نمی‌توان همه افراد را کنار گذاشت. (خصوصا اطرافیان نزدیک مثل اعضای خانواده)

توصیه می‌کنم؛ بحث نکنید تا آن‌ها را «تغییر» دهید مانند شما فکر و عمل کنند. اصلا سعی نکنید! اگر بخواهید این کار را بکنید، به‌احتمال‌زیاد خودتان هم بر جنبه‌های ناخواسته تمرکز خواهید کرد و آن‌ها را وارد ارتعاشات خود می‌کنید.

یادتان باشد! برای خلق و ساختن زندگی‌تان نیازی ندارید که اطرافیانتان با شما هم‌عقیده باشند. خداوند مهربان به‌وسیله کائنات «انرژی خلاق» و شرایط لازم را برایتان فراهم می‌کند.

 

راهکار:

بهترین راهکار این است که واکنش خود را نسبت به رفتار آن‌ها عوض کنید. باید درک کنید که من و شما هیچ اختیار و تسلطی بر رفتار آن‌ها نداریم.

اما همه ما اختیار کامل داریم که واکنش مناسبی به افکار، رفتار و الگوهای ذهنی منفی دیگران داشته باشیم.

واکنش مناسب و درست (که اغلب به معنای نشنیده گرفتن کلام ناامیدکننده‌شان، بحث نکردن، لبخند زدن و رد شدن است) شمارا در هماهنگی با مبدا و طبیعت درونی‌تان قرار می‌دهد.

در این هماهنگی نه‌فقط احساس خوبی به شما دست می‌دهد، بلکه ارتعاشی نیرومند از خود ساطع می‌کنید که قانون جذب به آن پاسخ می‌دهد.

به بیان بهتر؛ هر آن چیزی که خوب است در تجربیات شما ظاهر می‌شود. شما خودبه‌خود هر چیز منفی را از تجربیات خود دور می‌کنید.

در ادامه؛ با ساختن این ذهنیت‌ها، برای جلوگیری از نفوذ الگوهای ذهنی منفی اطرافیان، هر وقت در معرضشان قرار گرفتید، از خود بپرسید؛ چه چیزی می‌خواهم؟ می‌خواهم چه احساسی داشته باشم؟ و چه‌کاری انجام دهم؟

فکرتان را متوجه چیزهایی کنید که می‌خواهید تجربه‌شان کنید. با خودتان مرور کنید که «چرا» آن‌ها را می‌خواهید. دلایل احساسی پشت خواسته‌تان را برای خود پررنگ کنید.

بعد سعی کنید خودتان را به لحظات بدون «مقاومت» برسانید. (من همیشه این را توصیه می‌کنم)

منظورم اینکه تا می‌توانید احساساتتان را نسبت به خودتان و روند کلی زندگی‌تان خوب کنید. خودتان را لایق و ارزشمند اهدافتان بدانید. خودتان را همین‌طور که هستید بپذیرید و دوست داشته باشید.

هر هدفی که دارید، فکر می‌کنید با داشتن آن احساس خوب و احساسات بالاتری را تجربه خواهید کرد. البته هم که درست فکر می‌کنید!

این احساس خوب شما، وسیله‌ای است که شمارا آرام‌آرام به مقصد می‌رساند. باید به این مسیر ادامه دهید از لحظات خود لذت ببرید، با خود در صُلح باشید، مسیر خوش احساس، پایان خوبی دارد.

سپس با خودتان بررسی کنید؛ اگر به هدفتان برسید، چه احساسی خواهید داشت؟

به بیان بهتر؛

شما باید احساس کنید که داشتن، بودن، یا زندگی کردن باهدفتان چه احساسی در شما به وجود می‌آورد آن احساسات خوب را با خودتان مرور کنید. سپس با «قدردانی» این احساسات خوب را عالی‌تر و ارتعاشات آن را قوی‌تر کنید.

درباره کارهایی که بعد از رسیدن به هدفتان انجام می‌دهید با خودتان حرف بزنید تا به نقطه «هیجان‌زدگی» برسید. هر چه نسبت به هدفمان به نقطه «هیجان‌زدگی» برسید، مقاومت ذهنمان (که مهم‌ترین مانع بر سر راه اهدافمان است) کمتر و ضعیف‌تر می‌شود. پس سعی کنید بیشتر به نقطه «هیجان‌زدگی» برسید و در آخر نتیجه را به دست خداوند بسپارید.

به خاطر بسپارید!

چیزی نیست که نتوانید انجامش دهید، داشته پاشیدش یا باشید. وقتی تمرکزتان روی داشتن احساس خوب بیشتر می‌رود کائنات همه‌چیز را برای رضایت نهایی و بیشتر شما هماهنگ می‌کند.

 

جمع‌بندی:

قطعا دیگران می‌توانند به روند آفرینش شما کمک کنند اما این شما هستید که باید تشخیص دهید چه کسی می‌تواند به شما کمک کند و منفعت برساند و چه کسی شمارا از مسیرتان دور خواهد کرد.

همچنین همیشه افرادی هم در اطراف ما هستند که الگوهای ذهنی و ویژگی‌های مثبتی دارند، باید یاد بگیرید روی ویژگی‌های این افراد تمرکز کنید.


نویسنده: مهدی حدادیان

سایت: زندگی ناب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *