«قانون جذب» چیست؟ و نحوه استفاده از آن

 

راهنمای جامع (صفرتا ۱۰۰) برای یادگیری پایه‌ای «قانون جذب» برای مبتدیان!

نویسنده: مهدی حدادیان

منبع: سایت زندگی ناب

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴۰۰/۱۰/۲۲

در این مقاله قصد داریم «مفاهیم پایه» قانون جذب را به زبانی ساده شرح دهیم چراکه درک این مفاهیم ابتدایی‌ترین کار برای درک و به‌کارگیری اصولی «قانون جذب» در زندگی است.

تاریخچه قانون جذب

جنبش اندیشه نو از آموزه‌های «فینیاس کویمبی» در اوایل قرن نوزدهم شروع شد. وی در اوایل زندگی، به مریضی سل مبتلا شد. متاسفانه درمان های دارویی جواب نداد، بنابراین تصمیم گرفت تا از وطنش، لبنان به نیو همسفیر برود. او سلامت خود را بازیافت و بهبود یافت. سپس مطالعه مبحث «ذهن در برابر بدن» را آغاز کرد. اگرچه او هرگز از واژهٔ «قانون جذب» استفاده نکرد، اما توصیفات پایه او مشابه «قانون جذب» بود، خصوصا درباره مبحث سلامتی.

در ادامه «پرنتیس مولفورد»، نویسنده و پیشگام در جنبش اندیشه نو، «قانون جذب» را به معنایی کلی به کاربرد که یعنی تمام جنبه‌های زندگی را پوشش می‌دهد.

بیشتر قوانین جهانی جذب توسط او وضع‌شده است. پس از مولفورد، نویسندگان دیگری مانند «هنری وود» و «رالف والدو تر» درباره «قانون جذب» کتاب‌هایی نوشتند.

در ادامه و در قرن بیستم تعداد نویسندگانی که این مفهوم را مطرح و حتی توسعه داده بودند بیشتر هم شد که البته طرفداران زیادی هم هر روز به سمت این ایده جذب می‌شدند.

یکی از این افراد دکتر «ونیز بلادورث» بود. ایشان در جستجوی روشنگری معنوی خود، ریشه «شادی واقعی» را بر اساس مفاهیم روانشناسی معنوی یافت. دکتر «ونیز بلادورث» در سال ۱۹۵۲ کتابی به نام «کلید خود» را منتشر کردند.

ایشان در این کتاب توضیح می‌دهد که قدرت افکار ما دنیای بیرونی ما را ایجاد می‌کند. همچنین بر اهمیت «احساس شادی» برای نشان دادن خواسته‌ها و اهدافمان تاکید می‌کند. سبک گفتار او در این کتاب شاد و دوستانه است.

به‌طور کلی در این کتاب فصول کاملی درباره موضوعاتی مانند قانون جذب و فراوانی نوشته است.

در همین دوره پرفروش‌ترین کتاب‌های تمام دوران‌ها درباره «قانون جذب» و ماهیت آن یعنی فکر و ارتعاش نوشته شدند.

ازجمله: کتاب «بیندیشید و ثروتمند شوید» (۱۹۳۷) اثر ناپلئون هیل، «قدرت تفکر مثبت» (۱۹۵۲) اثر نورمن وینسنت پیل و «شما می‌توانید زندگی خود را شفا دهید» (۱۹۸۴) اثر لوئیز هی.

بعدها خانم استر هیکس به همراه همسرش جری هیکس موسسه و سایت «آبراهام هیکس» را راه‌اندازی کردند. abraham-hicks.com

 و با برگزاری کارگاه ها، تولید نوارهای آموزشی و نوشتن بیش از ده جلد کتاب، «قانون جذب» را توسعه دادند.

کتاب «بخواهید تا به شما داده شود» نوشته خانم هیکس تا مدت‌ها در صدر پرفروش ترین کتاب‌های نیویورک‌تایمز بود و به عنوان یکی از بهترین مرجع‌ها برای یادگیری «قانون جذب» خصوصا برای مبتدیان است.

بعدها و در سال ۲۰۰۶ خانم راندابرن با فیلم و کتاب «راز»، «قانون جذب» را دوباره سر زبان‌ها انداخت.

توضیح: خانم استر هیکس دریکی از کتاب هایشان، راز پشت ویدیو و کتاب پرفروش «راز» را فاش می‌کند؛ که در ابتدا بر اساس «آموزه‌های ابراهیم» بود، اما در نهایت ابراهیم از آن حذف شد.

برخی از سلبریتی ها مانند؛ اپرا وینفری، جیم کری، ویل اسمیت، آرنولد شوارتزنگر، جی زی، کانر مک گرگور و لیدی گاگا، «قانون جذب» را تایید کرده و توضیح داده اند که چگونه با استفاده از آن، چیزهای، اتفاقات و رویدادهای مثبت را به زندگی خود جذب کرده اند.

تعریف ساده «قانون جذب»!

اگر یک کتاب ساده درباره «قانون جذب» خوانده باشید حتما این تعریف یک خطی را درباره قانون جذب میدانید؛ «هر چیزی مشابه خودش را جذب میکند».

اما «قانون جذب» تعریف کامل‌تر و مفهومی‌تری هم دارد!

ازاینجا شروع کنیم؛ محیطی که در آن زندگی می‌کنید ورودی‌هایی به ذهن شما دارد. وقتی به یکی از این ورودی‌ها «توجه» می‌کنید صاحب افکاری در ذهنتان می‌شوید. با «تمرکز»‌ بیشتر شما بنا بر قانون جذب افکاری که شبیه به فکر اولیه شما هستند وارد ذهنتان می‌شوند. افکار قدرتمند شما «ارتعاشی» را در وجودتان فعال میکند که با تمرکز بیشتر روی افکار اولیه، این ارتعاش نیز قوی‌تر می‌شود.

«قانون جذب» فقط آن دسته از افکاری را که ارتعاش فعال و هماهنگ دارند را دورهم جمع میکند. ابتدا به آن‌ها «نظم» و سپس «واکنش» نشان میدهد. البته که آن چیزهایی را که ارتعاشاتشان یکسان نیست از هم دور میکند.

رایج‌ترین برداشت اشتباه درباره «قانون جذب» چیست؟

برای دریافت پاسخ این سوال همین حالا  فایل آموزشی زیر را گوش کنید.

منظور از «ارتعاش» چیست؟

زمانی آقای ماکس پلانک ـ فیزیک‌دان آلمانی دریکی از آخرین سخنرانی‌هایش در جمع فیزیک‌دانان برجسته دنیا در شهر فلورانس، گفت؛ ما به این نتیجه رسیده‌ایم که هیچ ماده ای به معنای واقعی کلمه وجود ندارد. هر آنچه به نام «ماده» می‌شناسیم، چیزی جز «اتم» نیست و اتم چیزی جز «انرژی» در حال «ارتعاش» نیست.

این تئوری بعدها توسعه یافت و فیزیکدانان بر این شدند که بفهمند کوچک‌ترین جز یک ماده که دیگر نمیشود آن را تقسیم کرد چیست؟!

باگذشت زمان و پژوهش‌ها و آزمایش‌های فراوان فیزیک دانان (امروزه) به این نتیجه رسیده اند که؛

بیش از ۹۹ درصد ماهیت «اتم» از انرژی و کمتر از ۱/۰ درصد آن از ماده تشکیل‌شده است.

در مرکز اتم چیزی ست به نام «هسته» است. درون‌هسته پروتون‌ها و نوترون‌ها جای دارند و تقریبا تمام جرم اتم را در بر میگیرند (جرم پروتونها کمی کمتر از جرم نوترون هاست) بیرون هسته الکترون ها را خواهید دید. الکترون ها خود ذراتی بنیادی هستند که براساس دیدگاه شبه کوانتومی بور، در مدارهایی باانرژی مشخص و گسسته به دور هسته اتم گردش میکنند. طبق نظریه ریسمان، داخل پروتون‌ها و نوترون‌ها ذرات ریزتری به نام «کوارک» وجود دارد.

در اعماق این ذرات، تارهای رقصندۀ انرژی وجود دارد؛ که  مثل یک‌رشته مرتعش به نظر می‌آیند.

به‌طور مثال میتوان به تارهای مرتعش در ویالن سل که به حالت‌های متفاوتی می‌لرزند، اشاره کرد.

ریسمان ها در حالت‌های مختلف در حال ارتعاش (لرزش) هستند. البته آن‌ها نوت‌های موسیقی متفاوت ایجاد نمی‌کنند بلکه ذرات متفاوتی را که جهان پیرامون ما را می‌سازند را تولید می کنند.

بنابراین نظریه، در مقیاس فوق میکروسکوپی، تمام اجزای این جهان از شمار عظیمی از این ریسمان های مرتعش انرژی تشکیل‌شده که در فرکانس‌های متفاوت نوسان می‌کنند. (منظور از فرکانس، تکرار یک عمل در واحد زمان است)

فرکانس‌های متفاوت، ذرات مختلف را می‌سازند و ذرات مختلف مسئول پیدایش این همه شکوهی هستند که در اطرافمان می‌بینیم.

به‌جز فیزیکدانان افراد برجسته دیگر دنیا هم طی تحقیقاتشان به این موضوع پی برده اند. یکی از این افراد آقای دکتر جو دیسپنزا متخصص علوم اعصاب و نویسنده کتاب کتاب «شکستن عادت‌های خویشتن» است. ایشان توضیح می‌دهند؛ ۹۹ درصد ماهیت هر «اتم» در هر جسم از انرژی تشکیل‌شده. ماهیت فکر انسان هم از انرژی ست. ما هر آنچه را که ارسال کنیم دریافت میکنیم و این ماهیت زندگی ماست.

نتیجه‌گیری بخش ارتعاش:

 1. وقتی به گذشته خود فکر می‌کنید یا وقتی به چیزی فکر می‌کنید که در آینده قرار است اتفاق بیافتد و هنگامی که فکر شما بر وضعیت اکنونتان متمرکز است، در هر سه حالت نوعی انرژی از فکرتان آزاد می‌شود که «ارتعاش» نامیده می‌شود.
 2. «کوارک» به عنوان کوچک‌ترین جز یک «اتم» (که تابه‌حال کشف‌شده) از ریسمان های مرتعش انرژی تشکیل‌شده که در فرکانس‌های متفاوت نوسان می‌کنند.
 3. تمام چیزهایی که (به صورت جامد، مایع و گاز) می‌بینیم، در فرکانس‌های مختلف «ارتعاش» می‌کند. در حقیقت فیزیک کوانتومی ماهیت اصلی هر چیزی در دنیا را چیزی غیر از ریسمان های انرژی در حال «ارتعاش» توصیف نمی‌کند.
 4. یاد گرفتیم که هر آنچه در محیط اطراف خود تجربه میکنیم از ارتعاش است. موضوع مهم بعدی این است که؛ همه ما انسان‌ها در قالب جسم مادی خود، «موجوداتی ارتعاشی» هستیم که با استفاده از توانایی‌های خود، برای تبدیل این ارتعاشات میتوانیم دنیای اطراف خود را بشناسیم.به‌طور مثال؛ از طریق چشم ارتعاشات را تبدیل به چیزهایی میکنیم که می‌بینیم. یا از طریق گوش ارتعاشات را تبدیل به چیزهایی میکنیم که می‌شنویم.
 5. توجه شما به هر موضوعی، باعث به وجود آمدن فکر می‌شود. تمرکز، یک فکر کوچک را به افکاری بزرگ تبدیل میکند.
 6. هر رشته افکاری که از ذهن شما آزاد می‌شوند، فرکانسی مخصوص به خود و درحالی‌که «ارتعاش» دارند.
 7. افکاری که با احساساتی قوی، تشدید شده باشند، به‌مراتب قدرت و سرعتی بالاتر از یک فکر معمولی (بدون احساس) دارد.
 8. همه ما دایم در حال انتشار ارتعاش هستیم و هیچ وقت نمی‌توانیم جلوی این کار را بگیرند.
 9. در همه ما ارتعاش چیزهایی که می‌خواهیم و ارتعاش نبود همان چیزها وجود دارد.

جمع‌بندی بخش ارتعاش:

تمام این توضیحات را دادم تا درک کنید که؛ وقتی مشغول فکر کردن هستید، دارید آن چیزهایی را جذب می‌کنید که بافکرتان هم ارتعاش اند. شاید بپرسید چگونه؟

این کار توسط قدرتمندترین قانون کائنات (که تا به امروز کوچک‌ترین گواهی خلاف آن در هیچ محیطی وجود نداشته و ندارد.) یعنی «قانون جذب» انجام می‌شود.

«قانون جذب» ابتدا آن دسته از افکار ذهنتان که دارای فرکانس یکسان یا اصطلاحا ارتعاش هماهنگ دارند را دورهم جمع میکند. ابتدا به آن‌ها «نظم» و سپس «واکنش» نشان می‌دهد.

سپس ارتعاشات غالب افکار ذهن شمارا با ارتعاشات مشابه آن در دنیای بیرون به هم میرساند. (البته که آن چیزهایی را که ارتعاشاتشان یکسان نیست از هم دور می‌کند.)

آنگاه شما شاهد رخ دادن اتفاقات، حضور اجسام یا افرادی هم ارتعاش با ارتعاشات غالب افکار ذهنتان می‌شوید.

دیدن فیلم نظریه ابرریسمان در سایت تد

دیدن فیلم نظریه ابرریسمان در سایت تد

ارتعاشات ما چگونه فعال می‌شوند؟ 

بعد از درک «قانون ارتعاش» مهم‌ترین موضوع، درک قدرت «توجه و تمرکز» است.

فکر ما توسط ورودی‌هایی که ذهنمان از محیط اطراف می‌گیرد تحریک و ارتعاش آن فعال می‌شود.

«ارتعاش» هر فکری که در مراحل اولیه شکل‌گیری قرار دارد ضعیف است؛ اما با «تمرکز»‌ بیشتر ما بر روی این افکار اولیه، «قانون جذب» افکار مشابه را وارد ذهنمان می‌کند. هرچه این «تمرکز» بیشتر و طولانی‌تر می‌شود، افکار ما هم بزرگ‌تر و ارتعاشاتشان نیز قدرتمندتر می‌شوند.

از قبل یاد گرفتیم که؛ «قانون جذب» ارتعاشات غالب افکار ذهن شمارا با ارتعاشات مشابه آن در دنیای بیرون به هم می‌رساند و با مداومت ما در «تمرکز» روی موضوع اولیه، شواهد آن‌ در زندگی‌مان ظاهر می‌شوند.

نکته: این شواهد با جوهره احساس ما درباره موضوع فکرمان هماهنگی دارد که حکایت از ظاهر شدن موضوع اصلی فکرمان در آینده‌ای نزدیک دارند.

به خاطر بسپارید! «توجه» فکر ما روی هر موضوعی باعث ایجاد ارتعاش و «تمرکز» افکار ما باعث قدرت گرفتن آن ارتعاش می‌شود.

به خاطر بسپارید! قدرت جذب شما بستگی به میزان «تمرکز» شما دارد؛ یعنی هرچقدر تمرکز شما روی موضوعی بیشتر باشد آن را باقدرت بیشتری وارد زندگی‌تان می‌کنید.

منظور از «جوهره ارتعاشی» چیست؟

برای دریافت پاسخ این سوال همین حالا  فایل آموزشی زیر را گوش کنید.

موضوع احساسات:

قسمت اول: احساسات و قانون جذب!

همان طور که در بالا اشاره کردم؛ قانون جذب می‌گوید همه شما ارتعاشی را منتشر می‌کنیم چه بدانید و چه ندانید. این ارتعاش «نقطه جذب» شماست.

بر اساس آنچه فکر می‌کنید و احساسی که دارید، چیزها را وارد واقعیت زندگی‌تان می‌کنید. موضوعی که باید درک کنید این است؛ احساسات شما چگونگی ارتعاشتان را تعیین می‌کنند. در واقع «احساسات» شما سیستم هدایت شما هستند. احساس شما همان چیزی است که قانون جذب به آن پاسخ می‌دهد.

به‌طور کلی ما دو نوع احساس داریم. احساس خوب و احساس بد!

اگر احساسات غالب روزتان خوب است، از زندگی خود لذت می‌برید، ارتعاشی درست و خوب را ارسال می‌کنید. درنتیجه اتفاقات، ایده‌ها، الهام، رویدادها، افراد و چیزهایی جذب زندگی‌تان می‌شود که احساس خوب را بیشتر تجربه کنید.

این قانون است از طرف دیگر، اگر احساساسات منفی یا بد دیگری دارید، تجربیات بیشتری را جذب خواهید کرد که باعث می‌شود این احساسات را بیشتر تجربه کنید.

به خاطر بسپارید!

وقتی احساس خوبی دارید یعنی در حال جذب چیزهایی در زندگیتان هستید که همین احساس خوب را برایتان به همراه دارد؛ و برعکس!

قسمت دوم: احساسات و اهداف شما

وقتی به مهم‌ترین هدف یا اهداف تان فکر می‌کنید، درباره آن‌ها صحبت می‌کنید و یا اقدامی در جهت آن‌ها انجام می‌دهید و سپس احساسات خوبی مثل امیدواری، خوش‌بینی، هیجان، شور وشوق و اشتیاق را تجربه می‌کنید یعنی در مسیر جذب خواسته‌هایتان هستید.

همین طور در این شرایط اگر احساسات بدی مانند ترس، افسردگی، دلسردی و نگرانی را تجربه می‌کنید یعنی در مسیر جذب چیزهایی قرار دارید که دوست ندارید آن‌ها را تجربه کنید.

 به بیان بهتر احساسات بَد، نشان می‌دهد که در مسیر جذب چیزهایی قرار دارید که آن‌ها را نمی‌خواهید.

این قرارداد را از «قانون جذب» بپذیرید؛ چگونگی «احساسات» شما تنها  وسیله اندازه‌گیری واقعی ست که می‌گوید چه چیزهایی (خواسته‌هایتان یا ناخواسته‌ها) جذب زندگی‌تان می‌شوند. درنتیجه توجه بر احساسات بسیار ضروری است.

 

به خاطر بسپارید!

شماره ۱: افکار قدرتمندتان باعث بروز «احساسات» در شما میشوند. ترکیب افکار و احساسات همراه آن شما را در موقعیت جذب قرار می‌دهد.

شماره ۲: «احساسات» به‌طور هوشمندانه‌ای در هر لحظه از زندگی به ما میگویند که داریم ارتعاشی می‌فرستیم.

شماره ۳: وقتی چیزی را می‌خواهید و میدانید با داشتن آن احساس خوبی خواهید داشت، اگر احساس غالبتان نسبت به آن خواسته تان خوب است یعنی دارید به سمت آن حرکت می‌کنید و البته برعکس!

 

جمع‌بندی احساسات!

مهم‌ترین چیزی که اهمیت دارد این است که شما چه احساسی دارید و باید بدانید که بر احساس خود کنترل دارید. (یادتان باشد شما راحتر میتوانید احساستان را کنترل کنید تا افکارتان را!)

تنها چیزی که واقعا اهمیت دارد این است که به احساس خود توجه کنید و اجازه دهید انرژی ذهن شما که با تمرکز تان فعال می‌شود به گونه ای جریان یابد که برای شما احساس خوبی داشته باشد.

شاید بپرسید چگونه؟ به‌طور کلی با تمرکز روی چیزهای خوب!

در زیر مقاله‌ای قرار داده‌ام که در آن ۴ عادت ساده برای انجام این کار آورده‌ام. برای خواندن مقاله، روی آن کلیک کنید.

آیا هدف از یادگیری «قانون جذب»، فقط جذب اهداف مادی است؟

برای دریافت پاسخ این سوال همین حالا  فایل آموزشی زیر را گوش کنید.

چه اشتباهاتی مرا از مسیر درست «قانون جذب» دور خواهد کرد؟

 اشتباه ۱: قصد هدفی را انتخاب کنید که قصد دارید آن را نشان دهید، اما مدت‌ها قبل از وقوع آن را رها کنید.

اشتباه ۲: تعیین اهداف غیر واقعی! اهدافی که خودتان تحقق آن‌ها را باور ندارید.

اشتباه ۳: عجله داشتن برای جذب یا خلق هدفی! قانون جذب ممکن است یک راه حل فوری برای همه چالش های زندگی نباشد

اشتباه ۴: عدم انتخاب یک هدف ارزشمند و قطعی! سردرگمی بودن در احساسات، سرخوردگی و فقدان نتایج به وجود می آید.

اشتباه ۵: اقدامی نکردن! به بیان بهتر بترسید و از منطقه راحتی خود خارج نشوید تا رویای خود را عملی کنید.

اشتباه ۶: اینکه صبح تمرین کنید و گذراندن بقیه روز همان فرد قبلی باشید! این طوری تمام تمرینات خود را بی فایده می‌کنید.

پیشنهاد مکمل:

دانلود رایگان پادکست آموزشی؛ ۳ کار اصلی شما برای استفاده آگاهانه از«قانون جذب»!

مدت پادکست: ۶ دقیقه

برای دانلود بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

مقالات مکمل

کار سایت «زندگی ناب» چیست؟

زندگی ناب» به افرادی که به دنبال یادگیری و سپس به‌کارگیری مهارت‌های لازم برای رشد فردی‌شان هستند کمک می‌کند.
همه ما میدانیم در این عصر، اطلاعات و دانش درباره هر موضوع ارزشمندی به‌اندازه کافی وجود دارد؛ اما اغلب ما در اجرای دانسته‌هایمان ضعف داریم.

به بیان بهتر؛ افراد علاقه‌مند به حوزه «بهبود فردی» زیاد هستند، افرادی که وقت خوبی برای یادگیری این حوزه اختصاص می‌دهند.

اما مشکل بزرگی که طی این سال‌ها متوجه شدم این بود که؛ اغلب آن‌ها هیچ‌وقت آموخته‌هایشان را اجرا نمی‌کنند. در حقیقت این افراد فقط عادت به جمع‌آوری اطلاعات دارند.

ماموریت ما در زندگی ناب

کلیدی‌ترین آموزش‌ها در حوزه «بهبود فردی» را جمع‌آوری کرده و سپس با ایده ساختن «چرخه» به شما کمک می‌کنیم تا آن‌ها را اجرا کنید.
ما اعتقادداریم کسانی که به یادگیری برای رشد و بهبود فردی خود اهمیت می‌دهید، وقتی «شادی واقعی» را تجربه می‌کنند که بتوانند در عملی کردن آموخته‌هایشان (در این حوزه) استاد شوند.


خدمات ما:
ما به دو روش به شما کمک می‌کنیم:
ارائه محصولات آموزشی شامل: کتاب، صوت و فیلم.
برگزاری کارگاه آنلاین، وبینار و دوره‌های آموزشی.

عضویت در کانال تلگرام و اینستاگرام زندگی ناب

با فالو کردن ما در اینستاگرام زندگی ناب و عضویت در کانال تلگرام ، هرروز یک نکته کوتاه آموزشی و انگیزشی دریافت می‌کنید. همچنین از اضافه شدن مقالات، مطالب جدید و فروش‌های ویژه محصولات آموزشی سایت باخبر می‌شوید.
کانال تلگرام زندگی ناب

2 دیدگاه برای “«قانون جذب» چیست؟ و نحوه استفاده از آن

 1. علیرضا خضری گفته:

  سلام
  من کتاب ۵ راز میخکوب کردن موفقیت رو از کتاب‌فروشی تهیه کردم و جهت دانلود هدایا به آدرس اینترنتی درج شده در صفحه ۹۲ کتاب مراجعه کردم ولی متاسفانه لینک دانلود غیرفعال است، لطفاً مساعدت فرمائید.
  با سپاس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان

پادکست آموزشی؛
3 کار اصلی شما برای استفاده آگاهانه از
«قانون جذب»


به همراه یک دستورالعمل «گام‌به‌گام»
 
 برایم ایمیل شود
زمان پادکست: 6 دقیقه
close-link