4 سوال برای اینکه زندگی‌تان را به سطح بالاتری بکشانید!

پرسیدن سوال از خود، در مسیر رشد فردی، کاری ضروری است و مزایای زیادی دارد. ازجمله اینکه؛ چشم‌انداز بهتری را برای ما به ارمغان می‌آورد؛ زیرا پی می‌بریم که کجای مسیر رشد هستیم و کارهایی را که انجام می‌دهیم در آینده به ما منفعت می‌رسانند یا آسیب می‌زنند؟

از خود سوال می‌پرسیم تا متوجه شویم؛ چه چیزهایی باید تغییر کنند؟ و چه چیزهایی را باید تقویت کرد؟

در زیر 4 سوال، تحت عنوان «نیمه بهتر من» برای اینکه زندگی‌تان را در شش ماه آینده به سطح بالاتری بکشانید، از کتاب صبح جادویی نوشته آقای «هال الرود» آورده‌ام.

سوال اول: در یک سال گذشته چه دستاوردهایی داشتم؟

سوال دوم: بزرگ‌ترین ناامیدی‌ها و دلسردی‌هایم چه بودند؟

سوال سوم: از هرکدام از آن‌ها چه درس یا درس‌های ارزشمندی می‌توانم یاد بگیرم؟

سوال چهارم: سه رهنمود برتری که می‌توانم از مرور سال گذشته برای سال آینده به دست بیاورم کدام‌ هستند؟

سوال اول: در یک سال گذشته چه دستاوردهایی داشتید؟

متأسفانه اغلب ما تمایل داریم که بیشتر از مرور موفقیت‌ها و دستاوردهایمان، برای فکر کردن در مورد شکست‌هایمان وقت بگذاریم و انرژی صرف کنیم.

درحالی‌که همه ما هم موفقیت‌هایی در زندگی داریم و هم شکست‌هایی. ما از این موضوع بی‌خبریم که؛ فکر کردن به شکست‌ها و کارهایی که در انجامشان موفق نبوده‌ایم فقط دلسردمان می‌کند و به اعتمادبه‌نفسمان لطمه می‌زند.

اقدام عملی: وقت کافی برای نوشتن دستاوردها و موفقیت‌هایتان، در یک سال گذشته (هرچند کوچک) اختصاص دهید.

باید درک کنیم؛ با تمرکز روی دستاوردها و موفقیت‌های قبلی، عزت‌نفس و اعتمادبه‌نفسمان بیشتر می‌شود. از آن مهم‌تر به خودمان انگیزه، انرژی، باور و توانایی برای کسب دستاوردهای بیشتر در آینده را می‌دهیم.

سوال دوم: بزرگ‌ترین ناامیدی‌ها و دلسردی‌هایتان چه بودند؟

نه لازم است نه کار درستی است که خودمان را به خاطر شکست و ناامیدی‌هایمان «سرزنش» کنیم. فقط مهم است آن‌ها را بپذیرم تا از آن‌ها درس بگیریم.

شکست‌ها بخشی از زندگی هستند و همه ما دچارشان می‌شویم. تا زمانی که از شکست‌هایمان درس بگیریم، می‌توانیم از آن‌ها برای رشد و بهبود خودمان استفاده کنیم تا در آینده همچنان دچارشان نباشیم. وقتی یک سال گذشته را مرور می‌کنید، ازنظرتان بزرگ‌ترین شکست‌ها و ناامیدی‌هایتان چه بوده‌اند؟

از خودتان بپرسید؛ طی یک سال گذشته، به کدام‌یک از اهدافم نرسیده‌ام؟ چه‌کارها یا عادت‌های بدی مانع دستیابی به آن‌ها شد؟ مهم‌ترین دلایل شکست چه بودند؟

سوال سوم: از هرکدام از آن‌ها چه درس یا درس‌های ارزشمندی می‌توانم یاد بگیریم؟

درسی که در زندگی‌ام به کار گرفته‌ام و همچنان به من توانایی می‌دهد همه حوزه‌های زندگی‌ام را بهتر کنم این است: «از هر چیزی یاد بگیر»

وقتی صحبت از یادگیری از دستاوردهایمان می‌شود می‌توانیم درس‌های ارزشمندی بگیریم که چه چیزی به ما انگیزه و توانایی داده است به آن دستاورد برسیم. در مورد درس گرفتن از شکست‌ها، می‌توانیم درس‌های ارزشمندی درباره این موضوع بگیریم کدام افکار، رفتارها، اقدامات، احساسات یا عادت‌ها باعث شدند به نتیجه‌ای دلسردکننده برسیم.

معمولا بزرگ‌ترین شکست‌ها و ناامیدی‌های ما می‌توانند درس‌هایی به ما بدهند که بیشترین تغییر را در زندگی‌مان ایجاد می‌کنند.

سوال چهارم: سه رهنمود برتری که می‌توانم از مرور سال گذشته برای سال آینده به دست بیاورم کدام‌ هستند؟

وقتی موفقیت‌ها و شکست‌هایتان را پذیرفتید و از هرکدام ارزشمندترین درس‌های (که ارتقادهنده سطح زندگی‌تان است) را استخراج کردید، چیزی که بیشترین سود را به شما می‌رساند انتخاب سه رهنمود برتر برای در مسیر نگه‌داشتن شما در روزهای آینده است. می‌توانید سه مورد از توانمند ساز نرین درس‌هایتان را کپی کنید و درجایی بگذارید که اغلب اوقات آن‌ها را ببینید.

مهم است که تمرکزتان را روی آن‌ها حفظ کنید تا در سال آینده و سال‌های بعدازآن بیشترین تاثیر را روی بهبود زندگی‌تان داشته باشند.

نکته مهم:

ارزش این سوالات را دست‌کم نگیرید! برای فکر کردن روی جواب‌ها وقت بگذارید.

اولین باری که این تمرین را انجام دادم جواب‌هایی که به ذهنم رسیدند بسیار تاثیر گذار بودند. شما هم به این 4 سوال پاسخ دهید تا تاثیر آن‌ها را ببینید.


گردآورنده: مهدی حدادیان

سایت: زندگی ناب

منبع: کتاب صبح جادویی نوشته آقای «هال الرود»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *