بررسی 3 سخنرانی تد درباره موفقیت

مجموعه تد در سال ۱۹۸۴ تأسیس شد. در اوایل دهه 90 میلادی سمینارهای دوره‌ای به شکلی که امروز در «سایت تد» می‌بینیم ساخته شد.

یکی از برجسته‌ترین مزیت «سایت تد» این است که سخنرانی‌های آن معمولا بر مبنای تحقیقات علمی است. همچنین بسیاری از بزرگان سیاست و اقتصاد و تعداد زیادی از برندگان جایزه‌ی نوبل، تاکنون در تد سخنرانی کرده‌اند.

در این مقاله خلاصه‌ای از نکات مهم سه سخنرانی در حوزه «بهبود فردی» را برایتان گردآوری کرده‌ام. امیدوارم لذت ببرید.


هدفتان را برای خود نگه‌دارید!

سخنران: Derek Sivers

شما هدف بزرگی را برای خود تعیین می‌کنید، برنامه‌ریزی می‌کنید و اولین قدم‌هایتان را به سمت آن برمی‌دارید. همین‌طور که جلو می‌روید درباره هدفتان با افراد صمیمی دوروبر خود صحبت می‌کنید. در بهترین حالت فرض کنید که این افراد شمارا تشویق و تمجید می‌کند. وقتی این پروسه چندین بار اتفاق میافتد حال خوبی را تجربه می‌کنید. این حال خوب که از اعلام کردن هدفتان می‌گیرید باعث می‌شود حس کنید به هدفتان نزدیک شده‌اید. در این حالت پديده‌ای به نام «وجود اجتماعی» شكل می‌گيرد.

این فکر نوعی ترفند برای ذهن می‌شود که احساس کنید آن هدف انجام‌شده است و به خاطر آن رضایت ظاهری که شما کسب می‌کنید، کمتر انگیزه انجام دادن کارهای لازم را دارید.

باید یاد بگیرید که اهدافتان را برای خودتان نگه‌دارید!

همچنین طبق تست‌های روانشناسی وقتی‌که شما هدفتان را به کسی اعلام می‌کنید احتمال به ثمر رسیدن آن هدف کمتر است. به خاطر آن حس خوبی که به شما دست می‌دهد. هر هدفی برای به ثمر رسیدن نیازمند یکسری اقدامات است. این حس خوب کاذب انگیزه شما را برای انجام آن اقدامات از بین می‌برد.

خب! راهکار چیست؟ شما می‌توانید در برابر این وسوسه مقاومت کنید که اهدافتان را به همه اعلام کنید و اگر نیاز دارید که باکسانی صحبت کنید، طور دیگری انجام دهید که حس رضایت به شما ندهد. مثلا: من واقعا می‌خواهم در این ماراتون شرکت کنم پس ‌نیاز دارم که 5 دفعه در هفته تمرين كنم و اگر اين كار رو انجام ندادم، خودم رو تنبيه می‌کنم.


چگونه کمی شبیه مبتکرها شویم؟

سخنران: Adam Grant

امروز می‌خواهم سه موضوع در شناختن مبتکرها را به شما نشان دهم و اینکه چطور می‌شود کمی شبیه آن‌ها شد. 

«تعلل در کار» خیلی هم بد نیست!

مورد اول: کسانی که تا دقیقه آخر صبر می‌کنند آن‌قدر مشغول معطل کردن هستند که فرصت فکر جدیدی را ندارند. و از آن‌طرف، کسانی هم که خیلی عجله دارند آن‌قدر در عجله و اضطراب هستند که آن‌ها هم افکار و ایده‌های مبتکرانه‌ای ندارند. یک منطقه مناسب وجود دارد که مبتکرها در آن وجود دارند. منطقه‌ای بین معطل کردن در اتمام کار و عجله داشتن برای اتمام همان کار.

موضوع اولی که باید درک کنید این است؛ «تعلل در کار» خیلی هم بد نیست. درواقع به شما فرصت می‌دهد تا نظریه‌های مختلف را بررسی کنید، از راه‌های مختلف روی آن تمرکز کنید تا درنتیجه بتوانید پیشرفت‌های غیرمنتظره داشته باشید. 

به‌طور مثال لئوناردو داوینچی را در نظر بگیرید. برای ۱۶ سال به‌صورت نامرتب روی نقاشی معروفش، «مونالیزا» کار می‌کرد. بااینکه خیلی وقت‌ها احساس شکست می‌کرد اما در تمام این مدت عجله‌ای برای اتمام آن نداشت.

وقتی‌که سعی کرد درباره «فیزیک نور» بیشتر بفهمد، درکش از نور (در هنگام نقاشی) متحول شد و او را به نقاشی برتر تبدیل کرد.

آنچه در مورد خیلی از مبتکران بزرگ می‌بینید این است که خیلی سریع شروع می‌کنند ولی در تمام کردن کار کُند هستند. باید درک کنید که؛ شروع سریع ولی پایان آرام خلاقیتتان را افزایش می‌دهد.

ترس از شکست را بپذیرید و سریع کارتان را شروع کنید.

مورد دوم: در مورد «ترس از شکست» چطور؟ مبتکرها هم احساس ترس می‌کنند. آن‌ها از شکست می‌ترسند، اما چیزی آن‌ها را با بقیه ما متفاوت می‌کند این است که آن‌ها از تلاش نکردن بیشتر می‌ترسند!

آن‌ها می‌دانند که بزرگ‌ترین افسوس انسان در طولانی‌مدت، کارهایی نیستند که انجام داده و شکست‌خورده،  بلکه بی‌عملی یا به بیان بهتر دست روی دست گذاشتن موجب این افسوس می‌شود.

موضوعی دومی که باید درک کنید این است؛ برترین مبتکرها کسانی هستند که بیشترین شکست را خوردند، چون آن‌ها افرادی بودند که بیشترین تلاش را کرده‌اند.

به‌کلی نظرهای بد نیاز دارید!

مورد سوم: هرچه خروجی بیشتری تولید کنید، تنوع بیشتری خواهی داشت و امکان بیشتری خواهد بود تا یک‌دفعه چیزی کاملا مبتکرانه بسازید. حتی سه نابغه موسیقی کلاسیک – باخ، بتهوون، موتزارت – می‌بایست صدها و صدها آهنگ می‌ساختند تا تعداد بسیار کمی از آهنگ‌هایشان شاهکار می‌شد.

موضوعی سومی که باید درک کنید این است؛ اگر بخواهید مبتکر بهتری باشید، باید ایده‌های بیشتری تولید کنید و اینکه به‌کلی نظرهای بد نیاز دارید تا بتوانید چند تا نظر خوب را از دلش بکشید بیرون!


دیدگاهتان را برای شاد بودن تغییر دهید.

سخنران: Srikumar Rao

این سمیناری برای شادمان بودن است، دوست دارم درباره این‌ موضوع فکر کنید: به چه باید برسید تا خوشحال شوید؟ اگر این کار را همین حالا انجام دهید، احتمالا فهرستی این‌طوری دارید؛ «این‌ها چیزهایی هستند که نیاز دارم تا خوشحال بشوم»

احتمالا اگر روی فهرستتان ریز شویم این‌ها را می‌بینیم؛ ثروت زیاد، همسر زیبا، سلامتی، سفرهای زیاد و غیره. 

موضوعی که باید درک کنید این است؛ هر چیزی که بتوانید به دست آورید می‌توانید از دست دهید. این درسته؟ پس ثروت زیاد می‌تواند شما را خوشحال کند. همین ثروت زیاد می‌تواند فردا از بین برود.

«خوشحال بودن» طبیعت ذاتی شماست!

یک خبر خوب برایتان دارم! «خوشحال بودن» طبیعت ذاتی شماست. در درون شما ثبت‌شده! بخشی از DNA شماست. شما نمی‌توانید خوشحال نباشید. سؤالی که ممکن است برایتان پیش بیاید این است: «اگر خوشحالی در ذات من است، چرا من احساسش نمی‌کنم؟ چرا حس می‌کنم زندگی‌ام بی‌خود است؟» 

و جواب آن واقعا ساده است. شما تمام زندگی‌تان را با این الگوی غلط دنبال کرده‌اید؛ «من باید داشته باشم، انجام هم یا این‌طوری باشم تا خوشحال شوم!»

در مسیر سرمایه‌گذاری کنید!

حالا باید این الگوی غلط ذهنی را تغییر دهید. چگونه؟ باید یاد بگیرید که همین حالا زندگی‌ خود را با همه مشکلاتی که دارید بپذیرید و آن را دوست داشته باشید.

مشخصا، همه مشکلاتی که فکر می‌کنید دارید – همان‌قدر عالی است. متاسفانه این موضوع را قبول ندارید. وقتی‌که قبولش نمی‌کنید، همان الگوی غلط ذهنی را در ذهنتان پررنگ‌تر می‌کنید.

بگذارید نشانتان دهم که چطور از آن خارج شوید، یا حداقل قدم‌هایی را برای خروج از آن بردارید. ما یاد گرفته‌ایم که بیشتر روی «نتیجه‌ها» تمرکز کنیم.

این‌ها قدم‌هایی هستند که برای رسیدن از اینجا تا جایی که می‌خواهم بروم باید بردارم، و اگر موفق شدم، زندگی عالی است و خوشحال خواهم بود! ولی اگر نشدم، پس شکست‌خورده‌ام، زندگی دیگر خوب نیست، افتضاح است. 

ما این‌طور زندگی می‌کنیم. ما در مقصد سرمایه‌گذاری می‌کنیم، درحالی‌که باید یاد بگیریم در مسیر سرمایه‌گذاری کنیم. باید درک کنیم که در مسیر احساس خوبی داشته باشیم تا در مقصدمان هم همین احساس را تجربه کنیم.


تهیه مطلب: مهدی حدادیان


یک پیشنهاد مرتبط برای شما:

تهیه کتاب چاپی ۵ راز میخکوب کردن موفقیت

نگاهی ساده به  5 اصل «موفقیت فردی»

این کتاب چاپی ساده و کم‌حجم، به شما کمک می‌کند پنج اصل ابتدایی «موفقیت فردی»را بشناسید و با کارهای عملی گفته شده در هر بخش، شروع به بهبود زندگی خود کنید.

100 درصد تخفیف!

فقط هزینه بسته‌بندی و ارسال پستی را به مبلغ 39 هزار تومان پرداخت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *