,

۴ مزیت مهم مطالعه کتاب!

همه ما بارها درباره فواید خواندن کتاب چیزهای مختلفی شنیده‌ایم و شاید این موضوع کمی هم کلیشه‌ای یا بدیهی به نظر برسد. به‌هرحال اهمیت و فواید خواندن کتاب غیرقابل‌انکار است.

در این مقاله قصد دارم تا شمارا بااهمیت مطالعه کتاب و تمام مزایای باورنکردنی همراه آن بیشتر آشنا کنم. در زیر به چهار دلیل مهم آن اشاره می‌کنم.

چرا خواندن مهم است؟

 

مزیت اول: خواندن اجازه تفکر خلاق را می‌دهد.

خواندن می‌تواند هنگامی‌که احساس کسالت، پایین آمدن انگیزه و یا احساس خستگی در شما ایجاد می‌شود، برایتان «الهام» بخش باشد. خواندن به شما کمک می‌کند تا جنبه خلاق مغزتان را تحریک کنید، برخلاف تماشای تلویزیون که از قدرت خلاقانه مغزتان خیلی استفاده نمی‌کند.

خواندن همچنین قدرت تخیل را توسعه می‌دهد و به ما امکان می‌دهد به‌گونه‌ای رویاپردازی و تفکر کنیم که شاید قبلا نتوانسته بودیم.

 

مزیت دوم: خواندن مهارت «تمرکز کردن» را در ما قویی‌تر می‌کند.

مزیت دوم این است که؛ مطالعه کتاب می‌تواند به بهبود «تمرکز» ذهن کمک کند. در حقیقت مطالعه می‌تواند ذهن ما را آموزش دهد که چگونه به‌درستی «تمرکز» کنیم.

مهارت «تمرکز کردن» تقریباً در هر کاری که طی شبانه‌روز انجام می‌دهیم بسیار ارزشمند است.

کسب مهارت «تمرکز کردن» به ما این امکان را می‌دهد که واقعا روی یک کار معین متمرکز بمانیم و طی انجام فرآیند به‌طور کامل حضورداشته باشیم.

کسانی که توانایی تمرکز طولانی‌تر دارند، می‌توانند کارهای بیشتری را انجام دهند و کار آیی بالاتری نسبت به بقیه افراد داشته باشند.

 

مزیت سوم: مطالعه کتاب احساس «امیدواری» در ما به وجود می‌آورد.

مطالعه کتاب به ما یادآوری می‌کند که تنها نیستیم. به ما احساس «امیدواری» در دوران سخت می‌دهد.

 درواقع خواندن احوالات دیگران که دوران سختی را پشت سر گذاشته‌اند و توانسته‌اند با چالش‌های خود روبرو شوند می‌تواند یک الهام واقعی برای ما باشد؛ و ما را به این اطمینان برساند که اگر آن‌ها توانسته‌اند از این مشکلات عبور کنند، پس ما هم می‌توانیم.

همچنین مطالعه کتاب باعث می‌شود دیدگاه وسیع‌تری نسبت به جهان و اتفاقات آن داشته باشیم. در حقیقت خواندن کتاب دیدگاه‌ها، طرز فکر، باورها، اقدامات جدیدی را بدون اینکه از منطقه راحتی خود خارج شویم و یا حتی به‌جای دیگری سفر کنیم به ما می‌آموزد.

 

مزیت چهارم: خواندن می‌تواند به شما آرامش دهد!

ممکن است بعضی‌اوقات مشکلات و درگیری‌های روزانه، اضطراب‌هایی را به ما وارد کند. درنتیجه ما به دنبال راه‌های جدید و مشخص برای مقابله با این اضطراب‌ها باشیم. خبر خوب این است که؛ مطالعه کتاب می‌تواند به شما دراین‌باره کمک کند.

گاهی اوقات مطالعه یک کتاب ساده (خصوصا در حوزه موفقیت فردی) می‌تواند روش ایده آلی برای کسب «آرامش» پیش پایتان قرار دهد.

اخیرا یک تحقیق نشان داد که فقط ۶ دقیقه مطالعه، کاهش ضربان قلب خواننده را به همراه دارد که درنتیجه باعث کاهش «اضطراب» او می‌شود.

به‌طورکلی، مطالعه میزان استرس را تا ۶۸ درصد کاهش می‌دهد.


 

جمع‌بندی:

به‌سادگی می‌توان گفت که مطالعه کتاب می‌تواند زندگی شمارا به سمت بهتر شدن سوق دهد.

کتاب یکی از قدرتمندترین موارد در جهان است که فرصت‌های جدیدی برای یادگیری، رشد و الهام گرفتن به ما ارائه می‌دهد.

اگر فکر می‌کنید از خواندن کتاب خیلی هم مهم نیست، شاید دلیلش این باشد که هنوز سبک شخصی خود را پیدا نکرده‌اید! با توجه به علایقتان می‌توانید جستجو برای پیدا کردن و سپس خواندن کتاب مناسب را شروع کنید.

بعضی‌اوقات، خواندن یک کتاب خوب دقیقاً همان چیزی است که ما به آن نیاز داریم.

 

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *