تقویت 4 عادت کلیدی برای داشتن «احساس خوب»

همان‌طور که در مقاله «قانون جذب» چیست؟ و نحوه استفاده از آن، یاد گرفتیم؛ قانون جذب می‌گوید همه شما ارتعاشی را منتشر می‌کنید که برابر با «نقطه جذب» شماست.

موضوعی که باید درک کنید این است؛ احساسات شما چگونگی ارتعاشتان را تعیین می‌کنند. در واقع «احساسات» شما سیستم هدایت شما هستند. احساس شما همان چیزی است که قانون جذب به آن پاسخ می‌دهد .

به‌طور کلی ما دو نوع احساس داریم. احساس خوب و احساس بد!

اگر احساسات غالب روزتان خوب است، از زندگی خود لذت می‌برید، ارتعاشی درست و خوب را ارسال می‌کنید. درنتیجه اتفاقات، ایده‌ها، الهام، رویدادها، افراد و چیزهایی جذب زندگی‌تان می‌شود که «احساس خوب» را بیشتر تجربه کنید.

این قانون است! از طرف دیگر، اگر احساساسات منفی دارید، درنتیجه اتفاقات، رویدادها، افراد و چیزهایی را جذب خواهید کرد که باعث می‌شود این احساسات را بیشتر تجربه کنید.

به‌هرحال، موضوع مهم در «قانون جذب» داشتن احساس خوب در اغلب اوقات است.

در اینجا چهار عادت ساده را آورده‌ام که به شما کمک می‌کنند تا احساستان را خوب کنید.

 

عادت اول: عشق بی قید و شرط به خود را تمرین کنید

وقتی خودتان را دوست دارید و احساس ارزشمندی فراوانی می‌کنید، در مسیر خلق یا جذب بزرگ‌ترین خواسته‌های خود قرار می‌گیرید. همین طور وقتی روی «دوست داشتن» خود تمرکز می‌کنید و این احساس ارزشمندی و شایستگی را در خود تقویت می‌کنید، «قانون جذب» شرایطی را برایتان به وجود می آورد که از این احساس بیشتر تجربه کنید. افراد، موقعیت‌ها و اتفاقاتی برایتان می‌افتد تا به چشم ببینید که چقدر دوست‌داشتنی، ارزشمند و شایسته هستید.

اهمیت دادن به این موضوع که خود را دوست داشته باشید به معنای این است که؛

ابتدا؛ خودتان را همانطور که هستید بپذیرید. جنبه‌های «روشن» و «تاریک» شخصیت خودتان را (خوب و بد) بپذیرید. سپس درک کنید خود واقعی شما بالاتر از این دوگانگی‌های تصور شده در سطح فیزیکی است.

در واقع درسته که موفقیت‌ها و دستاوردهایتان در زندگی خیلی ارزشمند و انگیزه دهنده است اما باید درک کنید؛ «دوست داشتن خود» وابسته به شرایط و دستاوردهایتان نیست.

باید بیاموزید که صرف نظر از کاری که انجام می‌دهید، صرف نظر از ظاهرتان، یا اینکه دیگران درباره شما چه فکر می‌کنند، همیشه خودتان را دوست داشته باشید و البته نسبت به آنچه که هستید با خودتان روراست باشید.

به خاطر بسپارید!

معنی «دوست داشتن» خود این است که خودتان را باور داشته باشید بدون اینکه نیاز به مقایسه با دیگران داشته باشید، به عملکرد و موفقیت‌های خود توجه کنید، بدون آنکه مغرور شوید.

اعتبار موردنیاز خود را به خود بدهید و تشخیص دهید اشکالی ندارد که هرازگاهی «اشتباه» کنید.

 

عادت دوم: افکار منفی ذهنتان را در همان ابتدا مهار کنید!

هر اندیشه نوعی آگاهی است و این توانایی را دارد که به سمت خود جذب شود؛ بنابراین وقتی یک فکر منفی در ذهن شما به وجود می‌آید، توانایی جذب افکار منفی بیشتر را دارد.

سوخت یک فکر منفی «توجه» است. یک فکر بدون «توجه» شما نمیتواند زنده بماند. باید درک کنید در صورت عدم «توجه» شما فکرتان به‌سادگی نیروی خود را از دست می‌دهد.

اگر ذهنتان پر از افكار منفی است تا حدی كه احساس ناراحتی از آن‌ها می‌کنید، به این دلیل است كه شما به‌طور ناخودآگاه به این افكار توجه كرده اید و در نهایت به شدت تقویت‌شده‌اند. اکنون این افکار منفی توانایی جذب اتفاقات، رویدادها و چیزهایی رادارند که به شما احساسات بد یا منفی بیشتری میدهند.

موضوعاتی که احساس شمارا بد می‌کنند یا بد کرده اند را شناسایی کنید سپس آگاهانه به طور آهسته و پیوسته «توجه» تان را از روی این موارد بردارید. بازهم تکرار میکنم؛ سوخت افکار منفی «توجه» است!

افکار منفی بدون «توجه» شما نمیتواند زنده بماند. باید درک کنید در صورت عدم «توجه» شما فکرتان به‌سادگی نیروی خود را از دست می‌دهد. یکی از ابتدایی‌ترین کارها برای برداشتن «توجه»، میتوانید این باشد؛ آن موضوع ناراحت‌کننده را حل‌وفصل کنید.

نکته مهم:

تنها راه جلوگیری از گسترش افکار منفی این است که در همان ابتدای شکل‌گیری، با از بین بردن «توجه» مهار شوند تا ارتعاشات حاصل از آن از کار بیافتد.

اگر اجازه دهید آن‌ها در ذهنتان «رشد» کنند، در این صورت مهار آن‌ها سخت‌تر خواهد شد.

در همان ابتدای پیدایش این افکار در ذهنتان که احساس بد وجود این ها را به شما گوش زد میکند، از خود بپرسید:

آیا این موضوعی است که واقعا مهم است؟ آیا واقعا ارزش دارد تا اجازه دهم در ذهنم جا خوش کند؟ چرا باید اجازه بدهم این اتفاق بیافتد؟

 

عادت سوم: از عبارات «تاکیدی مثبت» استفاده کنید.

عبارات تاکیدی مثبت به شما در تغییر الگوهای محدودکننده ذهنی، باورهای منفی و گفتگوی شخصی که در طول سالها آن‌ها را پذیرفته‌اید، کمک می‌کنند.

عبارات تاکیدی مثبت مدام به ذهنتان یادآوری و تلقین می‌کنند که می‌خواهید چه کسی باشید و چگونه می‌خواهید زندگی را تجربه کنید.

به بیان ساده، عبارات تاکیدی مثبت جملاتی هستند که هم باورهای مثبت ذهنتان را تأیید می‌کنند و هم باورهای محدودکننده موجود را به چالش می کشد و باورهای مثبت کاملا جدید را در ذهنتان ایجاد می‌کنند.

به این ترتیب، شما به‌طور موثر ذهن ناخودآگاه را مجددا برنامه‌ریزی می‌کنید تا مثبت و خوش بین باشد. هر فکری که اغلب به‌اندازه کافی تکرار کنید، توسط ضمیر ناخودآگاه شما پذیرفته می‌شود و به مرور باور مخالف را پس میزند و به‌نوعی باور جدیدی را ایجاد می‌کند.

عبارات تاکیدی مثبت ذهنیت و نگرش خوش‌بینانه‌تری نسبت به زندگی را ترغیب می‌کند و با استفاده روزمره از آن‌ها می‌توانید ضمیر ناخودآگاه را دوباره برنامه‌ریزی کرده و از مزایای بعدی آن بهره‌مند شوید.

هرچه بیشتر از آن‌ها استفاده کنید، بیشتر خواهید فهمید که شرایط شما شروع به تغییر می‌کند و با اعتقادات جدید شما مطابقت دارد.

به خاطر بسپارید!

این شما هستید که از طریق قدرت فکری خود و به‌طور خاص بااحساس خود، «واقعیت» خود را ایجاد می‌کنید.

 

عادت چهارم: قدردانی را تمرین کنید!

عمل سپاسگزاری احساس شما را سرشار از «اشتیاق» میکند. گفتن متشکرم تاثیر زیادی در ایجاد احساس خوب و آرامش ذهنی برایتان دارد.

بسیاری از تمرین کنندگان با تجربه قانون جذب، زمان خاصی از روز را برای تمرین سپاس‌گزاری از جهان برای همه‌چیزهای خوبی که دریافت کرده اند اختصاص می‌دهند.

می‌توانید این کار را دنبال کنید یا می‌توانید با تمرین فعالانه قدردانی را جزئی از زندگی خود کنید.

قدرشناسی می‌تواند از چند طریق برای شما معجزه کند. اگرچه این یک حرکت ساده است، اما قدرت آن را دست کم نگیرید؛ و آن را در روال کار خود قرار دهید

قدم ا: به دنبال چیزهایی باشید که باعث می‌شود در تمام طول روز احساس خوبی داشته باشید و چند ثانیه را صرف تمرکز روی آن کنید.

حتی به چیزهای پیش‌پاافتاده و کوچکی که احساستان را خوب میکند، توجه کنید؛ مانند یک جای پارک خوب! این موضوعات به شما نشان می‌دهد که کائنات از شما برای داشتن احساس خوب بیشتر حمایت می‌کند.

قدم 2: هر روز صبح 3 تا از بهترین نعمت‌هایی که خداوند به شما اعطا کرده را بنویسید. مطمئن شوید که هر روز جدید است.

قدم 3: قبل از خواب به همه‌چیزهای خوبی که در زندگی شما اتفاق می‌افتد فکر کنید. شما باید بابت داشتن خانواده و دوستانی که شما را دوست دارند، سلامتی، پول روابط خوب، شغلتان، مهربانی که دیگران در حقتان می‌کنند و هر مطلوب دیگری همواره سپاسگزار باشید.


نویسنده: مهدی حدادیان

سایت: زندگی ناب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *