,

۱۴ روش برای افزایش قدرت مغز

آیا می‌خواهید مانند انیشتین فکر کنید؟ از این تقویت‌کننده‌های مغز برای افزایش قدرت مغز خود استفاده کنید.

یادگیری سریع‌تر، تفکر و حافظه بهتر، حل مسئله به روشی بهتر، کارایی بیشتر و افزایش خلاقیت تنها برخی از مزایای تقویت نیروی مغزی شما است.

وقت آن است که عادت کنیم مثل یک نابغه فکر کنیم. افزایش قدرت مغزی شما آسان‌تر از آن است که فکر می‌کنید.

ایده‌های زیر جالب است، از همه مهم‌تر اینکه وقت اضافی از شما نمی‌گیرند. همین‌طور برخی از آن‌ها روی احساسات شما تاثیرات مثبتی می‌گذارند.

روش اول: مراقبه کنید.

مدیتیشن برای افزایش قدرت مغز شما بسیار مفید است. استرس قدرت مغز و ذهن شمارا می‌کشد، بنابراین با «مدیتیشن» استرس را از بین ببرید.

روش دوم: «دوحالته بودن» را تمرین کنید.

تمرین «دوحالته بودن» یعنی؛ اگر راست‌دست هستید، برخی از کارها مثل استفاده از ماوس، غذا خوردن و حتی نوشتن را با دست چپ انجام دهید.بله دشوار است، اما واقعا باعث رشد مغز شما می‌شود.

روش سوم: آدامس بجوید!

از کجا معلوم که آدامس راهی برای کمک به افزایش قدرت مغزی شما است؟مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۱ در دانشگاه «سنت لارنس» انجام شد، کشف کرد که اگرچند دقیقه آدامس بجوید، حافظه کوتاه‌مدت خود را تقویت می‌کنید.

روش چهارم: وارونه بخوانید!

یک کتاب جدید بردارید و آن را وارونه بخوانید. این کار باعث می‌شود تا بر کلمات و بر روی شکل حروف «تمرکز» کنید. همچنین مطالعه‌ای در دانشگاه «بریتیش» کلمبیا نشان داده است که این کار، به بهبود حرکات چشم کمک کرده و سرعت خواندن را افزایش می‌دهد.فقط مطمئن شوید که این کتاب وارونه است و نه شما.

روش پنجم: آب بنوشید!

آب فعالیت الکتروشیمیایی مغز را افزایش می‌دهد. کمبود آب بدن آن را کند کرده و منجر به مشکلات فراوانی می‌شود؛ بنابراین، روزی حداقل ۸ لیوان برای خود بریزید و بنوشید.

روش ششم: بی‌صدا تلویزیون ببینید!

صدای تلویزیون را ببندید سعی کنید به‌وسیله لب‌خوانی تشخیص دهید که چه اتفاقی در حال رُخ دادن است. 

روش هفتم:  سبک یادگیری خود را پیدا کنید.

سبک یادگیری شما چیست؟ آیا شما یک یادگیرنده بصری هستید، یک یادگیرنده شنیداری (گوش دادن) یا یک یادگیرنده کلامی (خواندن چیزی) شاید هم یک یادگیرنده فیزیکی (شرکت در کارگاه یا همایش) هستید؟ از کدام سبک بیشترین لذت را می‌برید؟ سعی کنید وقت اختصاص دهید و سبک خود را پیدا کنید.هنگامی‌که دانستید چه سبکی از یادگیری برای شما مناسب‌تر است، می‌توانید از آن برای جذب آسان و موثر تر اطلاعات استفاده کنید. همین‌طور می‌توانید سبک‌های مختلف یادگیری را باهم ترکیب کنید.خواندن کتاب و گوش دادن هم‌زمان به صوت آن کتاب، علاوه برجذب موثر تر اطلاعات، باعث عملکرد بهتر مغز می‌شود.

روش هشتم:  شطرنج‌بازی کنید.

همان‌طور که تائید می‌کنید، شطرنج می‌تواند مهارت‌های تفکر شما و حافظه شمارا بهبود ببخشد و پیری مغز شمارا کندتر کند. 

روش نهم:  وقتی خسته می‌شوید، چُرتی کوتاه بزنید.

این شاید ساده‌ترین راه برای افزایش قدرت مغز باشد. چرت زدن به کاهش خواب‌آلودگی کمک می‌کند و باعث بهبود عملکرد مغز در ادامه روز می‌شود. 

روش دهم:  حل مسائل ریاضی را بدون «ماشین‌حساب» انجام دهید.

به خودتان قول بدهید بعضی‌اوقات به‌جای استفاده از «ماشین‌حساب» مسائل را ذهنی حل کنید. این باعث عملکرد بهتر مغز می‌شود. 

روش یازدهم:  به موسیقی کلاسیک گوش دهید.

مطالعه‌ای که بین دانش آموزان توسط دانشگاه کالیفرنیا در «ارواین» انجام شد، نشان داد که گوش دادن به موسیقی‌های کلاسیک، ضریب هوشی را به‌طور موقت افزایش می‌دهند. 

روش دوازدهم:  مراقب باشید چه چیزهایی می‌خورید!

سعی کنید از غذاهای ارگانیک، غیر کنسروی و غیر فرآوری شده استفاده کنید. مواد شیمیایی که داخل مواد غذایی قرار دارند در درازمدت به مغز آسیب‌های جدی می‌زنند. 

روش سیزدهم:  به‌اندازه کافی بخوابید.

این‌یکی هم بدیهی به نظر می‌رسد، اما بدون استراحت کافی، داشتن عملکرد ذهنی بالا در درازمدت غیرممکن است.دشوار است و بهبود قدرت مغزی دشوارتر است.حتی تحقیقاتی انجام‌شده است که نشان می‌دهد وقتی‌که بیدار هستید مغزتان سموم بدن را جمع می‌کند و در هنگام خواب به دفع آن‌ها کمک می‌کند. 

روش چهاردهم:  روزی حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید.

بدیهی و تکراری است! اما انجام فعالیت‌های فیزیکی عملکرد مغز و ذهن را رشد می‌دهد. اگر امکان رفتن به باشگاه را ندارید، سعی کنید پیاده‌روی تند انجام دهید.تمام این ایده‌ها ساده به نظر می‌رسند و همان‌طور که در بالا اشاره کردم، وقت اضافی از شما نمی‌گیرند.

وقت آن است که عادت کنیم مثل یک نابغه فکر کنیم.

منبع: mindvalley.com

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *